Mešanje testa
Vse sestavine enakomerno vmešamo v testo. Paziti moramo le, da maščobo (olje, mast, maslo) vmešamo kasneje. Sicer tvegamo, da maščoba prekrije kvasne celice, kar bi preprečilo dihanje kvasov in s tem dobro vzhajanje kruha.
Ko sestavine premešamo, testo dobre pregnetemo. Gnetenje testa je eden od najpomembnejših korakov v procesu priprave kruha, ker se sestavine pri tem enakomerno premešajo. To spodbudi nastajanje glutenske strukture, ki naredi testo prožno in mu omogoči, da zadrži zrak. Ta faza je odločilna za to, kakšno teksturo bo imel kruh.
V primeru, ko pripravljamo kruh s kuhinjskim robotom, mešamo najprej na nizki hitrosti, da se sestavine dobro premešajo, nato nadaljujemo z mešanjem na visoki hitrosti, kar omogoča nastanek želene strukture testa.
Ali smo testo dobro pregnetli lahko preverimo tako, da vzamemo majhen košček testa. Tega poskusimo med prsti razvleči na vse strani. Če se nam testo lepo razteguje na vse strani in se pri tem ne trga, je testo dobro pregneteno in lahko nadaljujemo z naslednjo fazo – vzhajanjem testa.