Mini psenicni kruhki s prazeno papriko_Fala Kislo Testo 1
Mini psenicni kruhki s prazeno papriko_Fala Kislo Testo 2

Mini pšenični kruhki s praženo papriko

Sestavine

 
  • Prvi korak:
  • 1 vrečka kislega testa Fala
  • 800 g bele moke
  • 480 g vode
  • Drugi korak:
  • 1/4 kocke kvasa Fala
  • 2 mali žlički sladkorja
  • 2 mali žlički soli
  • 4 rdeče paprike
  • 2 žlici oljčnega olja
  • Ščep soli

Čas priprave

40 min


Čas peke

30 min

Postopek

 
  1. Povzetek priprave: • Prvi korak: avtoliza (počivanje testa, ki smo ga zamešali iz sestavin prve faze): 3 ure. • Drugi korak: dodajanje ostalih sestavin k osnovnemu zamesu. Papriko prepražimo, zmešamo z mešalnikom in vmešamo čisto na koncu. • Prvo vzhajanje: 4x ponovljen postopek raztegovanja in prelaganja testa vsake pol ure, nato vzhajanje še dve uri. • Oblikovanje: testo razrežemo na primerno velike koščke (50 g – 80 g) in jih oblikujemo na enak način kot običajne hlebčke. • Vzhajanje v peharju: 15 minut na toplem, tri ure v hladilniku; skupaj 3 ure 15 minut. • Peka na pekaču pri 240 °C.

  2. Vodo, moko in kislo testo Fala dobro premešamo, pokrijemo s folijo in pustimo počivati vsaj dve uri (lahko zamesimo zvečer in nadaljujemo drugo jutro, ali pa zjutraj pred odhodom v službo in zaključimo popoldne).

  3. Papriko narežemo na majhne koščke, jo prepražimo na oljčnem olju, da se zmehča, malce solimo. Zmehčano papriko zmešamo s paličnim mešalnikom, da dobimo čim bolj enotno zmes. Kožice ne odstranimo, ker bo v sredici pustila zanimiv vzorec.

  4. Nato dodamo v posodo s testom kvas Fala, in sladkor ter premešamo. Testo mešamo najprej počasi, nato na najvišji hitrosti.

  5. Med mešanjem dodamo sol in mešamo deset minut, da postane testo povsem prožno in gladko. Čisto na koncu pa dodamo še pire iz praženih paprik in premešamo toliko, da se razporedi po testu – če boste manj premešali, boste dobili marmoriran vzorec z bolj ali manj rdečkasto obarvano sredico.

  6. Če čutimo, da bi testo lahko vpilo še kaj tekočine, dodamo še vodo po občutku.

  7. Testo pustimo počivati pol ure, nato ga razvlečemo in preložimo tri do štirikrat na pol ure. Testo raztegujemo tako, da na gornji strani posode (na nasprotni od sebe) primemo za testo in ga vlečemo navzgor, nato pa položimo preko dela, ki je ostal na dnu posode. Obrnemo posodo za četrtino in znova povlečemo, položimo; obrnemo za četrt posode in spet povlečemo, položimo, ... ponovimo štirikrat oziroma, dokler ne začutimo, da je šibko testo postalo čvrsto - s tem smo okrepili glutenske vezi.

  8. Spet pustimo počivati pol ure in nato znova raztegujemo in prelagamo - postopek ponavljamo na pol ure še trikrat. Nato ga pustimo vzhajati na sobni temperaturi.

  9. Vzhajano testo stresemo na gladko površino in s pomočjo lopatke razdelimo na majhne koščke. Prvi košček testa na pultu najprej prepognemo – s pomočjo pekovske lopatke zavihamo polovico testa preko druge polovice testa. Nato z lopatko potisnemo testo od desne proti levi strani pulta. Napetosti med testom in podlago bodo vplivale na to, da bo brezoblična gmota dobilo obliko štruce, površina pa bo postajala napeta. Ponovimo še od gornje proti spodnji strani pulta in še dodatno ustvarjamo napetost gornje plasti testa: podolgovato obliko istočasno spreminjamo v okroglo. Nato nakazani hlebček/štruco pustimo počivati nekaj minut. Enako oblikujemo vse ostale koščke testa.

  10. Nato oblikujemo hlebčke. Male hlebčke oblikujemo enako, kot bi oblikovali velik hlebec. Najprej hlebček spet obrnemo na rahlo pomokano površino (lahko si pomagamo z lopatko), ga nekoliko razvlečemo na vse strani - z dlanmi/ prsti ga nežno primemo od spodnje strani in nekoliko raztegnemo z vseh koncev. Nato z vseh strani zavihamo testo proti sredini da dobimo hlebček primerne velikosti. Znova ga obrnemo, da je gladka stran na vrhu in dokončamo oblikovanje. Z dlanmi nežno potiskamo testo od strani pod sam hlebček in hlebček pri tem istočasno vrtimo, da dobimo bolj gladko gornjo površino hlebčka. Oblikovani hlebček prestavimo na pomokano desko in ga pustimo vzhajati na toplem, da doseže želeni volumen, ali pa ga čez nekaj minut prestavimo v hladilnik in tam pustimo vzhajati več ur. Enako oblikujemo vse ostale hlebčke.

  11. Pečico segrejemo skupaj s posodo s pekačem, na kateri bomo pekli kruh na 240 °C. Kruhki, ki so primerno vzhajani za peko, s pomočjo peki papirja prestavimo na vroč pekač damo kruh v vročo pečico. Kruhke pečemo deset minut pri 240 °C da se lepo obarvajo (čas prilagodimo glede na velikosti hlebca in želeno intenzivnosti obarvanja).

  12. Pečene kruhke vzamemo iz pečice, jih damo na mrežo in pustimo, da se ohladijo.

Za vaše malčke

 
Pobarvanka
0