Mešane koruzne bagete

Sestavine

 
  • 1 Faza:
  • 5,5 dl vode
  • 50 dag bele moke
  • 15 dag koruzne moke
  • 15 dag ostre moke
  • 2. Faza:
  • ½ kocke kvasa Fala
  • 30 dag kislega testa
  • 3 male žličke soli
  • 0,5 dl vode

Čas priprave

40 min


Čas peke

10 min

Postopek

 
  1. Vodo in moko dobro premešamo, pokrijemo s folijo in pustimo počivati čez noč (oz. več ur, če delamo čez dan) na hladnem.

  2. Nato dodamo v posodo kislo testo, mešamo najprej počasi, nato na najvišji hitrosti deset minut. Če nimamo kislega testa, jih lahko pripravite tudi brez tega – postopek le ustrezno skrajšate. Aroma bo sicer malo manj izrazita in okus manj poln kot pri kruhu s kislim testom.

  3. Ko je testo povsem prožno, se svetlika in odstopa od posode, dodamo še sol. Testo dobro premešamo, da se sol enakomerno vmeša. Čisto na koncu dodamo vodo, v kateri smo pred tem raztopili kvas Fala in premešamo le toliko, da se voda razporedi po testu. To bo pripomoglo, da bodo v testu nastali mehurčki.

  4. Testo pustimo počivati pol ure, nato ga razvlečemo in preložimo tri do štirikrat na pol ure. Testo raztegujemo tako, da na gornji strani posode (na nasprotni od sebe) primemo za testo in ga vlečemo navzgor, nato pa položimo preko dela, ki je ostal na dnu posode. Obrnemo posodo za četrtino in znova povlečemo, položimo; obrnemo za četrt posode in spet povlečemo, položimo,... ponovimo štirikrat oziroma, dokler ne začutimo, da je šibko testo postalo čvrsto - s tem smo okrepili glutenske vezi. Spet pustimo počivati pol ure in nato znova raztegujemo in prelagamo - postopek ponavljamo na pol ure še trikrat. Nato ga pustimo vzhajati.

  5. Ko bo testo vzhajalo, bo polno mehurčkov. Stresemo ga na gladko površino (priporočam, da jo premažemo z oljem). S pekarsko lopatko ga razdelimo na primerne, približno pravokotne kose. Z mokrimi dlanmi potisnemo prvi kos testa na vse strani – le toliko, da dobimo enako debelino in pustimo še nekaj minut počivati. Nato gornji rob zavihamo proti sebi in pritisnemo obrnjen rob ob spodnjo plast. Nato zavihamo še od spodnje strani proti gornji strani in rob prav tako pritisnemo ob spodnjo plast testa. Nato z rokami le še malo povaljamo dobljeno štručko, da dobimo bolj enakomerno okroglo obliko. Testo je zelo mehko, a naj vas ne skrbi, če ne bo pravilne okrogle oblike kot ste vajeni.

  6. Štručke zložimo na peki papir na pladenj in jih damo v hladilnik za dve uri vzhajati. Malo pred peko štručk segrejemo pečico na maksimalno temperaturo (240-250 °C) skupaj s pekačem s pokrovom (lahko uporabimo kar dva standardna pekača, z drugim prekrijemo prvega.

  7. Štručke v hladilniku ne bodo pričakovano dvakrat povečale volumen. To se bo zgodilo v vroči pečici!

  8. Štručke vzamemo iz hladilnika, jih enakomerno posujemo z moko in z ostrim nožem večkrat zarežemo. Nato vzamemo segreti pekač s pokrovom iz pečice in previdno prestavimo štručke na peki papirju na vroč pekač.

  9. Pokrijemo ga z vročim pokrovom oz. drugim pekačem in prestavimo v vročo pečico. Pečemo jih deset minut, nato štručke odkrijemo in pečemo še toliko, da se dodatno obarvajo (po potrebi vključimo gornjo temperaturo).

  10. Pečene štručke vzamemo iz pečice, jih damo na mrežo, pokrijemo in pustimo, da se ohladijo.

Dodatni namigi

 

Preberite kako pripravimo kislo testo.

0