Muškatne bombice lahko pripravimo po krajšem postopku – vse sestavine iz obeh korakov le zmešamo skupaj, kot smo sicer vajeni pri pripravi kvašenega testa. Testo najprej mešamo počasi, nato na najvišji hitrosti 10 minut. Ko postane gladko, ga pokrijemo in pustimo vzhajati. Vzhajano testo oblikujemo v bombice in te spečemo v pečici na 240 °C.
Bolj aromatične in lažje prebavljive bombice pa bomo pripravili z dolgim postopkom, ki je opisan v nadaljevanju.
• Avtoliza: 3 ure
• Vzhajanje v masi: devet ur, 2 x raztegni in preloži, nato še 7 ur
• Drugo vzhajanje: ena ura
• Prvi korak: avtoliza (počivanje testa, ki smo ga zamešali iz sestavin prvega koraka): 3 ure
• Drugi korak: dodajanje ostalih sestavin k osnovnemu zamesu. Prvo vzhajanje: 2x ponovljen postopek raztegovanja in prelaganja testa vsake pol ure, nato vzhajanje še 7 ur (čez noč).
• Oblikovane: testo razdelimo na manjše koščke (cca 80 g) in te oblikujemo na enak način kot hlebec.
• Drugo vzhajanje: pol ure na sobni temperaturi, pol ure na hladnem.
• Peka na pekaču skupaj z lončkom vode, ki med peko izhlapeva; 15 minut na 240 °C
Podroben opis običajnega postopka:
Vodo, moko in kislo testo Fala dobro premešamo, pokrijemo s folijo in pustimo počivati vsaj dve uri (lahko zamesimo zvečer in nadaljujemo drugo jutro, ali pa zjutraj pred odhodom v službo in zaključimo popoldne).
Med počivanjem pripravimo bučni pire. Bučo spečemo v pečici na visoki temperaturi, olupimo kožico in spasiramo ter ohladimo.
Nato dodamo v posodo s testom kvas Fala, sladkor, mešamo najprej počasi, nato na najvišji hitrosti.
Med mešanjem dodamo sol in mešamo deset minit, da postane testo povsem prožno in gladko. Nato dodamo semena sezama in bučni pire ter mešamo toliko, da se sestavine dobro vmešajo. Čisto na koncu pa dodamo še vodo in premešamo toliko, da se razporedi po testu.
Testo pustimo počivati pol ure, nato ga razvlečemo in preložimo tri do štirikrat na pol ure. Testo raztegujemo tako, da na gornji strani posode (na nasprotni od sebe) primemo za testo in ga vlečemo navzgor, nato pa položimo preko dela, ki je ostal na dnu posode. Obrnemo posodo za četrtino in znova povlečemo, položimo; obrnemo za četrt posode in spet povlečemo, položimo, ... ponovimo štirikrat oziroma, dokler ne začutimo, da je šibko testo postalo čvrsto - s tem smo okrepili glutenske vezi.
Spet pustimo počivati pol ure in nato znova raztegujemo in prelagamo - postopek ponavljamo na pol ure še trikrat. Nato ga pustimo vzhajati na sobni temperaturi.
Oblikovanje bombic: Vzhajano testo stresemo na gladko površino, ga z lopatko razdelimo na primerno velike koščke. Primerno velik kos testa na pultu najprej prepognemo – s pomočjo pekovske lopatke zavihamo polovico testa preko druge polovice testa. Nato z lopatko potisnemo testo od desne proti levi strani pulta. Napetosti med testom in podlago bodo vplivale na to, da bo brezoblična gmota dobilo obliko štruce, površina pa bo postajala napeta. Ponovimo še od gornje proti spodnji strani pulta in še dodatno ustvarjamo napetost gornje plasti testa: podolgovato obliko istočasno spreminjamo v okroglo. Po potrebi še ponovimo.
Oblikovane hlebčke zložimo na pekač in jih pustimo vzhajati.
Vzhajane bombice premažemo z mlekom ali stepenim jajcem in posujemo s sezamom.
Prestavimo jih v vročo pečico in pečemo približno 15 minut na 240 °C, da se lepo obarvajo.