• Avtoliza: 9 ur
• Vzhajanje v masi: tri ure, 4x raztegni in preloži, nato še eno uro
• Drugo vzhajanje: 1,5 ure: 15 minut na toplem, 1 ura 15 minut uri v hladilniku
Povzetek recepture:
• Prvi korak: avtoliza (počivanje testa, ki smo ga zamešali iz sestavin prve faze): 9 ur
• Drugi korak: dodajanje ostalih sestavin k osnovnemu zamesu. Prvo vzhajanje: 4x ponovljen postopek raztegovanja in prelaganja testa vsake pol ure, nato vzhajanje še eno uro na toplem (skupaj 3 ure).
• Oblikovanje (iz navedene količine dobimo dva hlebčka).
• Vzhajanje v peharju: 15 minut na sobni temperaturi eno uro in 15 minut v hladilniku. Drugi hlebec pol ure dlje v hladilniku.
• Peka v lončeni oz. litoželezni posodi; 20 minut s pokrovom, 10 minut odkrito.
Podroben opis običajnega postopka:
Vodo, moko in kislo testo Fala dobro premešamo, pokrijemo s folijo in pustimo počivati vsaj dve uri (lahko zamesimo zvečer in nadaljujemo drugo jutro, ali pa zjutraj pred odhodom v službo in zaključimo popoldne).
Nato dodamo v posodo s testom kvas Fala, sladkor, mešamo najprej počasi, nato na najvišji hitrosti deset minut.
Ko je testo povsem prožno in gladko, dodamo sol in testo dobro premešamo, da se enakomerno vmeša. Tik pred koncem vmešamo semena in premešamo, da se enakomerno razporedijo po testu. Čisto na koncu dodamo še preostalo vodo in le toliko premešamo, da se razporedi po testu – najbolje z roko, da preprečimo preveč intenzivno mešanje – najbolje na način »povleči in preloži« (opis v nadaljevanju)..
Testo pustimo počivati pol ure, nato ga razvlečemo in preložimo tri do štirikrat na pol ure. Testo raztegujemo tako, da na gornji strani posode (na nasprotni od sebe) primemo za testo in ga vlečemo navzgor, nato pa položimo preko dela, ki je ostal na dnu posode. Obrnemo posodo za četrtino in znova povlečemo, položimo; obrnemo za četrt posode in spet povlečemo, položimo, ... ponovimo štirikrat oziroma, dokler ne začutimo, da je šibko testo postalo čvrsto - s tem smo okrepili glutenske vezi.
Spet pustimo počivati pol ure in nato znova raztegujemo in prelagamo - postopek ponavljamo na pol ure še trikrat. Nato ga pustimo vzhajati na sobni temperaturi.
Vzhajano testo stresemo na gladko površino in s pomočjo lopatke razdelimo na primerno število kosov (odvisno od želene velikosti štručke) in od vseh strani zavihamo testo proti sredini, da nakažemo obliko hlebčka. Tega nato s pomočjo lopatke obrnemo, da bo gladka površina na vrhu. S pomočjo lopatke potiskamo mali hlebček proti strani, da postaj gornja površina bolj napeta. Nato ga pustimo počivati 15 - 30 minut.
Nato oblikujemo prvo štručko (enako vse ostale). Obrnemo mali hlebček, položimo obe dlani pod testo in ga z dlanmi rahlo razvlečemo na vse strani. Zatem gornji rob zavihamo proti sebi in pritisnemo obrnjen rob ob spodnjo plast. Nadaljujemo z vihanjem: najprej zavihamo rob na levi strani in potisnemo rob gornje plasti, ki smo jo zavihali ob spodnjo; enako ponovimo še na desni strani. Nato na spodnji strani zavihamo rob navzgor in nato zavijemo, kot bi želeli testo zviti v zavitek ali potico ter pri tem zategujemo, da dobimo štruco z napeto površino, po potrebi še malo povaljamo dobljeno štruco ob podlago, da dobi bolj enakomerno obliko. Dobljeno štručko položimo na pekač z gladko stranjo na vrhu in pokrijemo s krpo ter damo vzhajati – če imamo čas, lahko v hladen prostor, da bo vzhajanje trajalo dlje in bo zato kruh še boljši. Enako naredimo z ostalimi kosi testa.
Malo preden so štručke dovolj vzhajale segrejemo pečico skupaj s posodo, v katero smo nalili vročo vodo, ki bo med peko kruha ustvarjala soparo (v kolikor nimate parne pečice). Ko je kruh vzhajal, zarežemo v štručke več rezov in jih prestavimo v pečico. Štručke pečemo deset minut na 240 °C, nato temperaturo zmanjšamo na 190 °C in jih pečemo še približno deset minut.
Pečene štručke vzamemo iz pečice, jih damo na mrežo, pokrijemo in pustimo, da se ohladijo.
Pečeni kruh vzamemo iz pečice in hlebček damo na mrežo, ga pokrijemo in pustimo, da se ohladi.